• +

    Pazartesi, 1 Ağustos

    Arama

Aile Dizimi

Aile dizimi çalışması, hayatımızdaki tıkanıklıkların farkına varmamızı sağlayan, gerçeğin olduğu haliyle “ kabulünü” amaçlayan bir terapi yöntemidir.
Aile Dizimi (Sergisi) Çalışması

Bert Hellinger; “Hepimizin bir bütünün parçaları olduğumuz” ve “tüm oluşların bilgisinin her varlıkta ve boşlukta bulunduğu” teorisi ile yola çıkarak “Aile dizimi” çalışmasını metod olarak geliştirmiş, 35 yıldır Avrupa’da ve tüm dünyada uygulanan bir psikoterapi yöntemine dönüştürmüştür.
Hayatımızdaki evlilik ve ilişki problemleri, bedensel ve ruhsal hastalıklar, çalışma hayatındaki problemler, bereketsizlik, içsel boşluk, hayatta tekrar eden paternler, kilitlenmeler, tıkanmalar ailemizden aktarılmışların izleriyle oluşur.
İçine doğduğumuz ailenin kolektif bilincine dahil oluruz. Ailede olan tüm olaylar, kadersel döngüler, travmalar, hastalıklar, kayıplar, savaşlar, göçler, erken kaybedilen ebeveynler, erken ölen kardeşler, kürtajlar, düşükler, travmalar, yarım kalmış sevgiler , iflaslar, hak yenmesi, bağımlılıklar , zayıflamış aile bağları , dışlanmış bireyler, yanma, boğulma, ani kaza gibi dramatik ölümler veya intihar cinayet, kayıp, sır, tabu, evlatlık verme-verilme … tüm bu durumlar zaman kavramı olmaksızın varlığımızda kayıtlı kalırlar. Arka planda kalan çoğunlukla fark edilmeyen bu dinamikler, geri kalan tüm hayatımızı etkiler ve gelecek nesillere kadersel miras olarak bilinçsizce aktarılmaya devam eder.

Aile Dizimi Nedir?

Bu metod sayesinde kişi ailesi ve kendi geçmişindeki tıkanıklıkları farketme şansını yakalar, dışarıdan bir gözlemci olarak aynı deneyimleri yaşar ve uzun süreli bastırılmış olanı, bilinç düzlemine çıkarıp ruhsal acılarımızın kökenini görmeyi, donmuş, bloke olmuş duygularımızın yeniden canlanmasını ve akmaya başlamasını sağlar.

Ne Kazandırır?

Kişi yaşadığı varoluşunu borçlu olduğu aileye ve geçmişine cesaretle bakarak gerçeği olduğu hali ile kabul eder; Yaşamla bütünleşir , uyum ve denge içine girer daha üretken, sağlıklı, dingin olur.

Dizimlerin Anlamı Nedir?

Olası bir yanlış anlamanın önüne geçmek için dizimlere dair bir şey söylemek gerekirse ; dizimler neyin olduğuna ve neyin olacağına dair resimler, fotoğraflar gibidir ve fotoğraflar gibi de durumun tüm gerçeğini değil sadece belirli yönlerini gösterir. Bir otoyol boyunca sıralanan manzara noktalarıdır. İnsanlar bu tür dizimleri temel alarak yaşam kararları almaya çalışırlarsa kolayca yanlış sonuçlara varabilirler. Bir dizimin ardından yapılabilecek en iyi şey hiçbir şey yapmamak, yalnızca yeni resmi kendiliğinden etkisini göstermeye bırakmaktır. Bırakın olacaklar şaşırtsın sizi.

Bu Çalışma Nasıl Gerçekleşiyor?

Gurubun içindeki insanlardan aile üyelerinizi seçiyorsunuz. Bir kişi de sizi temsil ediyor. Siz bu insanları odanın ortasına nasıl yerleştirdiyseniz terapist ona göre bakarak çalışmaya başlıyor. Bazı sorular olabilir örneğin: Şu anda hayatınızdaki sorun nedir, geçmiş nesilden erken ölenler var mı, hayatınızda aynı sorunu birkaç kere tekrar, tekrar yaşadınız mı gibi. Ve sizin kaldırdığınız kişiler tıpkı sizin aileniz gibi konuşmaya başlıyor. İşte macera burada başlıyor. Çünkü o andan itibaren hayatınız eskisi gibi olamıyor.

Fotoğraflar

“Sürekli yaptığın şey ne ise O’sun. O halde mükemmellik bir eylem değil, alışkanlıktır.”

Aristoteles

Size nasıl destek olabiliriz?

Size nasıl destek olabileceğimizi araştırmak için 0542 352 91 88'i arayınız veya iletişim formunu doldurmak için yandaki butona tıklayınız.